EKO aktualitātes

2023. / 2024. mācību gads Liepājas Ezerkrasta sākumskolā sākās ar priecīgu ziņu – skola ieguvusi Zaļo karogu un tiesības turpināt EKO programmas īstenošanu skolā. Ekoskolu programmas metodoloģija sastāv no savstarpēji vienotiem un citam citu papildinošiem 7 soļiem. Tā izstrādāta, lai palīdzētu efektīvi īstenot vides aizsardzības un vides izglītības pasākumus skolā un tuvākajā apkārtnē. Septembra mēnesī skolēni iepazīstas ar EKO programmas 7 soļiem un uzsāk EKO programmas īstenošu mācību saturā.

Rīcības dienas.

Ar saukli ‘’Planēta pirmajā vietā!’’ šogad sākās Latvijas Ekoskolu kampaņa ‘’Rīcības dienas’’. Šādā veidā aktualizējam globālus vides aizsardzības izaicinājumus un mudinām rīkoties ilgtspējīgas nākotnes vārdā.

Šogad Rīcības dienas notika jau vienpadsmito gadu. Šis ir pārmaiņu laiks. Globālā klimata krīze, bioloģiskās daudzveidības izzušana un vides piesārņojums ir cēloņi planētas ekonomikas un ekoloģijas kritiskam stāvoklim. Lai mēs nākotnē varētu uzlabot savas dzīves kvalitātes līmeni, nepieciešams atrast jaunu pieeju gan mūsu ekosistēmai, gan planētas kopējiem resursiem.

Mūsu skola arī piedalījās šajā kampaņā un mūsu skolas tēma bija- “ Nē- plastmasas maisiņiem”! Katra klase veidoja plakātu un skolēni ar vecākiem tika aicināti darināt maisiņus no otrreiz lietotiem auduma gabaliņiem.

Paldies visiem par lielo atsaucību!

………………………………………………………………………………

Lai uzzinātu vairāk par EKO skolas darbību septembrī, spied šeit.

………………………………………………………………………………

Aprīlis. Tēma: Bioloģiskā daudzveidība.

Liepājas Ezerkrasta sākumskolā cītīgi notiek stādu, augu audzēšana uz skolas palodzēm. Skolnieki izzina , pēta un veic pierakstus -kā mainās daba skolas teritorijā.  Tiek zīmēti plakāti, kas aug, pētīti, kādi kukaiņi atmodušies, kādi laikapstākļi to ietekmē.

Putnu barotavas ir nomainītas pret būrīšiem.

Skolnieka individuālais  uzdevums aprīlī  – Uztaisi kopā ar kādu no vecākiem Vēja zvanu, kas varētu priecēt un ieskandināt skolas teritorijuJ Šis uzdevums ir brīvprātīgs!

21. aprīlī skolas teritorijā tiek rīkota Lielā Talka, kur tiek aicināts ik viens ņemt savu līdzdalību. Kopīgiem spēkiem sakopsim mūsu skolas teritoriju .

Marts. Tēma: Ūdens

Šajā mēnesī īpaša uzmanība tika pievērsta un uzsākta garšaugu audzēšana klasēs uz palodzēm. Skolnieki sāka pētīt dažāda veida eksperimentus, kas saistīti ar augiem. Tika izzināta ārstniecisko augu tēju nozīme, un tējas tika dzertas klasēs starpbrīžos. Skolnieki izpētīja arī ūdens nozīmi cilvēka un augu dzīvē. Kā arī gāja pārgājienos uz Liepājas ezeru un pētīja to.

Šajā mēnesī tika nodotas izlietotās baterijas, ko skolnieki visu gadu varēja nest uz skolu un ievietot tām paredzētā konteinerī. Skolnieki ļoti labprāt iesaistījās šajā akcijā.

Savākto izlietoto bateriju svars pa klasēm:

1.a klase 72,2 kg

1.b klase 46,6 kg

1.c klase 21,2 kg

1.d klase 35,8 kg

2.a klase 45,6 kg

2.b klase 38,5 kg

2.c klase 15,7 kg

2.d klase 19,1 kg

3.a klase 14,2 kg

3.b klase 31,1 kg

3.c klase 28,5 kg

Kopā 368,5 kg

Februāris. Tēma: Atkritumi.

Makulatūras vākšana klašu ietvaros.

Klases stundas nodarbība– Tēma: Viena koka dzīve. (pētījumi ,secinājumi)

9. februāris tiek atzīmēts kā Silto džemperu diena. Skolnieks var uzvilkt šai dienai par godu savu skaistāko silto džemperi un saņemt par to zīmodziņu.

Makulatūras vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai”

Liepājas Ezerkrasta sākumskola arī šajā mācību gadā atsaucās Zaļā josta aicinājumam piedalīties organizētajā makulatūras vākšanas konkursā “ Tīrai Latvijai”.

Konkurss notiek katru gadu ar mērķi, lai vācot makulatūru kopīgi saudzētu un taupītu dabas resursus, tādējādi vēršot bērnu un jauniešu uzmanību makulatūras šķirošanas nepieciešamībai un nozīmei ikdienas dzīvē.

Piedaloties konkursā, bērniem veidojas izpratne, ka pareizi sašķiroti un pārstrādei nodoti atkritumi kļūst par vērtīgām izejvielām jaunu produktu ražošanā.

Zaļā josta sadarbojas ar sadarbības partneriem SIA Balticfloc , kas veic  makulatūras pārstrādi un gatavo EKO granulas dzīvnieku pakaišiem. Otrs sadarbības partneris ir  SIA Līgatnes papīrs, kas veic makulatūras pārstrādi un gatavo papīra roku dvieļus.

Katra skola, kas piedalās makulatūras vākšanas konkursā, par katru savākto makulatūras tonnu saņems 5 kg jauna papīra, ko Liepājas Ezerkrasta sākumskola izmantos mācību materiālu kopēšanai skolēniem. Skola makulatūras vākšanas konkursā šajā mācību gadā savāca 5073,1 kg makulatūras. 2a.klase konkursā savāca 1368,2 kg makulatūras un ieguva pirmo vietu skolā.

Janvāris. Tēma: Transports

Decembris. Tēma: Pārtika.

Aktivitātes:

Klašu dekorēšana ar dažādiem eko saistītiem materiāliem.


Novembris. Tēma: Enerģija

Aktivitātes :

Katra klase izveido plakātu no otrreiz lietojamiem materiāliem :” Sveiciens Latvijai dzimšanas dienā”!

Rīcību nedēļas ietvaros (7.11.-11.11) tēma ” Maza rīcība -liela ietekme“! Mūsu skolas tēma –Atkritumi.

Enerģijas mēneša ietvaros“Veselīgie kārumi bez uguns 18. novembrī”!

Skolas pagalmā tiek izliktas putnu barotavas.

Visā Pasaulē 3. novembrī- Āra izglītības diena.

Rīcības diena!

Jau desmito reizi Latvijā no 7.novembra līdz 13. novembrim norisinājās Rīcības dienas!

Šogad tās  sauklis bija “Maza rīcība – liela ietekme”, norādot uz to, ka visiem, tostarp arī mazajiem darbiņiem, ir būtiska nozīme. 

Mazas rīcības, ko katrs paveic atsevišķi, kopumā rada lielu ietekmi. 

Mūsu skola vienojās šajā nedēļā pievērst pastiprinātāku un  izglītojošāku uzmanību atkritumu šķirošanas nozīmei. Katrā klasē klašu audzinātājas bija padomājušas, kā šo tēmu pasniegt bērniem interesantāku, bet tajā pašā laikā izglītojošu. Tika organizētas stundas laukā, skolas pagalmā, lai to sakoptu, kā arī klasēs ierīkotas atsevišķas kastes skolas augļu seržu izmešanai u.c darbiņi.


Oktobris. Tēma: Veselīgs dzīvesveids.

Aktivitātes:

14.oktobris -Putras diena

EKO klases stunda – Veselīga dzīvesveida tēmas ietvaros (Saikne starp bērna dzīvesveidu un tā ietekmi uz vidi).

Skolas pagalmā-lapu grābšana.

Putras diena Liepājas Ezerkrasta sākumskolā!

14.oktobris katru gadu ir Pasaules putras diena.  Mūsu skolā arī tiek atzīmēta šī diena. Šajā dienā katra klase degustēja trīs veida putras, kuras iepriekš bija pieteiktas skolas ēdināšanas firmai. Šogad tās bija- griķu, kukurūzu /ķirbju un četru graudu putra.

Katras klases ietvaros notika balsošana, kura ir viņu garšīgākā putra. Pārsvars nebija liels ,bet uzvaru guva vistradicionālākā -četru graudu putra.

Secinājums- bērni daudz putras pazīst, un arī mājās tiek vārītas brokastīs putras. Viņi tās arī labprāt ēd. Vērtējums bija ļoti pat vienlīdzīgs.

Šāda veida pasākuma rīkošana veicina iepazīstināšanu ar dažāda veida putrām un bērni iegūst arī informāciju, cik tas ir veselīgi organismam-ēst brokastīs putras.


Stādam kociņus Meža dienas ietvaros

28. septembrī mūsu skolas EKO komandas bērni piedalījās  E. Tisē ielā esošo bērnu rotaļlaukumu jauno kociņu stādīšanā.

Rotaļu laukumā iestādīti sarkanie ozoli, sarkanās kļavas, riekstkoki, parastais skābārdis un citi koki.

Jauni izveidotās koku un krūmu apstādījumu grupas turpmāk norobežos bērnu rotaļu laukumu no ielas un kalpos kā aizsegs no vējiem.

Un bērni varēs tagad sekot līdzi, kā līdzi ar viņiem aug arī viņu stādītie kociņi.

Arboristi tāpat sanākušajiem bērniem pastāstīja par koku un citu apstādījumu nozīmi pilsētas vides kvalitātē.

Mūsu skolas bērni  ļoti labprāt iesaistījās jauno kociņu stādīšanā un sakām lielu paldies par šo doto iespēju.

Septembris. Tēma: Skolas vide un apkārtne.

Aktivitātes:

EKO klases stunda- iepazīstināšana ar EKO darbības 7.soļiem.

Plakāta veidošana- Mana skola teritorija nākotnē.

Rudens darbi skolas pagalmā- samteņu sēklu ievākšana.

Vērojumi kukaiņu viesnīcā.


Zaķi skolas pagalmā.

Liepājas Ezerkrasta sākumskolas pagalmā rosās zaķi . EKO darbības ietvaros katra klase, sadarbībā ar vecākiem, kādā skolas teritorijas daļā ir uzstādījusi savu zaķi. Garauši tika izgatavoti no dažādākiem materiāliem.  Paldies ikvienam par aktīvu iesaisti to tapšanā.  Izaicinājām arī PII “ Kāpēcīti “ uz zaķu “lielīšanos”. Tiek aicināts ik viens tos aplūkot!

Liepājas Ezerkrasta sākumskolā ir jauna ēka – “ Kukaiņu viesnīca”.

 Labvēlīgie kukaiņi atbalsta bioloģisku daudzveidību, un tie ir Pasaules ekoloģijas līdzsvara pamats. Kukaiņu viesnīca palīdz palielināt ekosistēmas produktivitāti.

 Kukaiņu mājas  piedāvā vairākas priekšrocības – papildus to dekoratīvajām īpašībām tās palīdz papildināt kustoņu dabisko skaitu.

Skolu teritorijās šīs kukaiņu mājiņas veicina bērnu izglītošanu par kukaiņiem, to dzīves paradumiem un īpatnībām.

Viens no skolas marta mēneša EKO uzdevumiem- pagatavot putnu būrīti.

Vēl viena no EKO aktivitātēm martā  Liepājas Ezerkrasta sākumskolā bija stādu audzēšanu. Katrā klasē notika liela  rosīšanās pie šī darbiņa veikšanas. Tika iesaistīts ikkatrs skolnieks- viens lika zemīti, otrs sēkliņu, trešais turēja trauciņu un katram visu laiku bija jātur rūpe par savu iestādīto augu- jālaista ,lai tas izaug liels un varens. Bērniem ļoti patika šāda veida darbošanās un labprāt tajā iesaistījās.

 Skolas vides labiekārtošana.

Liepājas Ezerkrasta sākumskolas EKO gada tēma šogad ir “Skolas vide un apkārtne”. Mēs šo tēmu izvirzījām par prioritāti, jo uzskatām, ka vides labiekārtošanu var pieskaņot ļoti labi mācību procesam, sasaistot kopā. Kā viens no mērķiem bija- lai pie katra skolas teritorijā augošā koka būtu plāksnīte ar koka nosaukumu. Tika uzrunāta vecāku padome, un ar viņu līdzdalību un atbalstu šīs plāksnītes tika izgatavotas. Uz katras plāksnītes ir koka nosaukums ar QR kodu, kuru noskenējot gūst nelielu informāciju par esošo koku. Tas ir ļoti liels palīgs skolēnam dabas zinību stundās, kā arī citos mācību priekšmetos.

Mūsu skolā 16.februārī – “Silto džemperu diena” !!!

Vides izglītības fonds aicina Latvijas izglītības iestādes, uzņēmumus, pašvaldības, ģimenes – ikvienu – piedalīties ikgadējā akcijā “Silto džemperu diena”. Akcijas mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi un klimatam draudzīgākus paradumus. Silto džemperu dienā tradicionāli telpās tiek nedaudz samazināta temperatūra un visi tiek aicināti uzvilkt siltāku džemperi, tādējādi

simboliskā veidā apliecinot atbalstu iniciatīvai.


Makulatūras vākšanas akcija

40% no visiem sadzīves atkritumiem sastāda papīrs. Parasti tas tiek samests kopā ar visiem citiem atkritumiem atkritumu grozā. Atkritumu izgāztuves aizņem lielas platības. Iedzīvotāju skaitam pieaugot, atkritumu daudzums un resursu patēriņš arī pieaug, bet apdzīvošanai piemērota teritorija nemainās. Līdz ar to, ja nerūpēsimies par atkritumu samazināšanu, mums būs jāmeklē papildus vietas atkritumu noglabāšanai.
Izlietotais papīrs ir laba izejviela papīra ražošanai. Ja šis izlietotais papīrs tiek nodots , gandrīz uz pusi mazāk paliek atkritumu, tātad gandrīz uz pusi samazinās maksa par atkritumu izvešanas pakalpojumu.
Ja esat izlasījuši laikrakstus un žurnālus, dokuments kļuvis nevajadzīgs, vēlaties atbrīvoties no vecās mājas bibliotēkas vai Jums ir radies kāds cits, vairs nelietojams papīra izstrādājums, neizmetiet to vienkārši atkritumu grozā!

Līgatnes papīru fabrika piedāvā iespēju  bez maksas savākt uzkrāto makulatūru un pretim dot kopējamo papīru.

Esam aktīvi un izmantojam šo iespēju!

Makulatūru Liepājas Ezerkrasta sākumskolā var nodot visu februāra mēnesi.


Piedalies akcijā- “ Pabarosim putniņus ziemā”!

Ziemā, sniegā un salā, putniem nav viegli atrast barību. Barojot putnus, mēs radām apstākļus, kad
putniem ir vieglāk atrast barību. Putnu barošana arī piesaista putnus mājai vai dārzam un ļauj tos
iepazīt tuvāk.
Liepājas Ezerkrasta sākumskola piedāvā vecākiem kopā ar bērnu pagatavot barotavu putniņiem, kuru
tad arī piestiprinās skolas teritorijā un skolnieks varēs rūpēties par to , lai ēdiens būtu tajā un novērot
kādi putniņi atlido, kas viņiem labāk garšo, cik bieži viņi parādās. Tādā veidā skolnieks arī mācās,
izpēta un tur rūpi par putniem.
Tomēr svarīgi atcerēties, ka mēs esam atbildīgi par to, ko pieradinām. Sākot putnus barot, tas jādara
regulāri, līdz pat pēdējiem sniegiem.
Laba barība ir tauki un speķis, saulespuķu sēklas un rieksti, piemēram, zemesrieksti, un kaltēti
augļi. Putniem garšo arī linsēklas, miežu putraimi, grūbas, prosa un citas sēklas un graudi.
Putnu barība nedrīkst būt sālīta, jo sāls ir putniem bīstama!
Barotavai jābūt tādai, lai putni varētu viegli piekļūt barībai – lai tā neapsnigtu un ieeja barotavā
netiktu aizputināta, un lai barību varētu viegli papildināt.


Oktobris jau tradicionāli ir kļuvis par Putras mēnesi, kura ietvaros skolā notiek putras stundas un putru degustācija.

Graudaugi ir viena no nozīmīgākajām produktu grupām, tāpēc ir svarīgi, lai bērni un vecāki mainītu savus ikdienas paradumus un daudz biežāk ēstu graudaugu ēdienus, it īpaši veselīgās putras. Pēc uztura speciālistu ieteikumiem graudaugiem būtu jābūt aptuveni pusei mūsu uzturā. 14.oktobrī mūsu skolā tika piedāvātas 3 putras: auzu pārslu putra, prosas putra un 4 graudu putra. Kā garšīgāko skolēni atzina auzu pārslu putru.

Lūk, daži padomi putru pagatavošanai:

Lai dienu iesāktu pavisam jaudīgi, jau tā vērtīgo putru var papildināt ne tikai ar ievārījumu, bet arī ar šķietami nesavienojamiem produktiem.

Papildiniet savu rīta putru ar rudens sezonas lielāko un vitamīniem vērtīgāko ogu – ķirbi. Vārītai septiņu graudu putrai pievienojiet svaigu sarīvētu ķirbi un papildiniet ar ēdamkaroti medus. Pasniedz ar grauzdētām ķirbju sēklām un kanēli. Tā būs īsta rudens garšu kombinācija, kas sniegs enerģiju visai dienai!

Iecienītas ogas kā pieaugušajiem, tā arī bērniem ir rudens avenes. Auzu pārslu biezputra lieliski sader kopā ar svaigām avenēm, pistāciju drumstalām un mandeļu pārslām. Vērtīgās taukskābes un aminoskābes, kas atrodamas riekstos, uzlabos smadzeņu darbību, savukārt avenēs esošie vitamīni bagātīgi stimulēs imūnsistēmu.

Neparasta, sākotnēji šķietami pat nesaderīga garšu kombinācija – rikotas siers, mandeles, žāvētas vīģes. Šīs visas sastāvdaļas prosas biezputrā padarīs  brokastis tik jaudīgas, ka izsalkumu nejutīsiet vēl ilgi. Ja putru vēlas nedaudz saldāku, papildiniet to ar karoti kļavu sīrupa.

Enerģijas pilnai dienai vārot mannas putru, pievieno kokosriekstu pienu un cidoniju sīrupu. Kad putra gatava, pasniedz to ar cidoniju sukādēm un čia sēklām. Auglis putrai dos svaigumu, savukārt kokosriekstu piens – maigumu, kas kopā veido lielisku garšu buķeti. To noteikti vēlēsies baudīt vēl un vēl.

Rudens klasika – āboli. Jebkurai savai mīļākajai izvārītai putrai var pievienot ābolu kubiņus, kas iepriekš 10 minūtes cepti cepeškrāsnī. Pārlej pāri karameļu mērci un papildina ar nedaudz kanēļa. Garša, ko veido rudens augļa savienojums ar saldiem papildinājumiem, būs gan sprādziens garšu kārpiņām, gan pamatīga vitamīnu deva imūnsistēmas stiprināšanai.

Lai labi garšo! Ēdīsim veselīgi!


Pie Liepājas Ezerkrasta sākumskolas  arī šogad plīvos  Zaļais Karogs!

        Jau 17 gadus mūsu skola darbojas Ekoskolu programmā, un lepojamies, ka esam atkal ieguvuši Zaļā karoga balvu  par sekmīgu līdzdalību programmas aktivitātēs un to prasību realizēšanu.

        Pagājušais mācību gads nebija viegls, daudzas ieplānotās aktivitātes saistībā ar Covid-19 ierobežojumiem nevarēja notikt klātienē, taču tas nemazināja iespēju paraudzīties uz dažādiem jautājumiem un paradumiem ģimenēs. Mēs mācāmies dzīvot zaļi, un skolēni aicina to darīt arī savās ģimenēs.

      Ekoskolu aktivitātēs skolēni mācās būt iejūtīgi, rūpīgi, taupīgi un saprātīgi, mācās rīkoties atbildīgi pret sevi, savu iedzīvi, apkārtējo vidi, kā arī mācās viens no otra. Pats svarīgākais ir skolēnu apziņas un attieksmes veidošana ne tikai attiecībā pret sevi, bet, galvenokārt, pašiem pret sevi un citiem cilvēkiem.

     Ekoskola ne tikai izglīto, tā iedvesmo, iesaista un aizrauj, aktualizējot dažādus vides jautājumus. Mēs vēlamies, lai mūsu skolas skolēni izaugtu par veselīgi domājošiem cilvēkiem, kuriem rūp tas, kādā vidē viņi vēlas dzīvot, kādu personīgo ieguldījumu var dot katrs skolēns.

     Kā zinām, no katra  ir atkarīgs, kādu vēlamies redzēt savu apkārtni. Ja gribam, varam mainīt daudzas lietas! Lai vairojas labais, un mūsu rīcība lai dod pozitīvu ieguldījumu!


 Kad siltais laiks sauc laukā baudīt skaisto pavasari, skolēni var pamanīt dažādus brīnumus dabā, kā arī patīkamo  savienot ar lietderīgo…
Augus taču var arī salīdzināt un izmērīt. Noteikti tā ir jauka iespēja atpazīt ziedošos augus.

Attālinātajā mācību procesā skolēni pārskatīja mājās esošos otrreiz izmantojamos materiālus un izveidoja brīnišķīgus zīmuļu trauciņus.
Rezultātā tapa dažādi mākslas darbi. Atliek vien nopriecāties par interesantajām idejām un aizrautīgo darbošanos prieku!

Tā kā šogad nebija iespējas izaudzēt lociņus un citus zaļumus klasē, tad skolēni to realizēja savās mājās.
Bērni izaudzēja gan sīpollociņus, gan kreses un salātiņus, gan redīsus un ķirštomātiņus. Interesanti bija novērot, kā izaug pupas un zirņi.
Skolēni varēja novērot augšanu, priecāties par to, kas izaudzis. Rezultātā ģimenēs varēja nobaudīt arī skolēnu gatavotās veselīgās sviestmaizītes.

EKOSKOLU RĪCĪBAS DIENAS 2020

‘’LABIE DARBI PLANĒTAI!’’

(2.novembris – 8.novembris)

 

  1. Klases stunda ‘’Klimata pārmaiņas, mana

     atbildība un rīcība’’

  1. Video skatīšanās par klimata pārmaiņām, par

     cilvēka darbību ietekmi uz dabu

  1. Enerģijas taupīšanas zibakcija skolā un mājās

     ’’Esi taupīgs- izslēdz gaismu!’’

  1. Ūdens taupīšanas zibakcija skolā un mājās

     ’’Esi taupīgs, lietojot ūdeni!’’

  1. Pētījums ‘’Viena paraduma maiņa manā ģimenē’’
  2. Plakāts ‘’Mani labie darbi planētai’’
  3. Esi atbildīgs un rādi piemēru citiem-

     akcija ‘’Pacel un izmet!’’

  1. Iepērkoties- izmantosim auduma maisiņus!

 

APSTĀJIES!  IEKLAUSIES!  PADOMĀ!  IZVĒRTĒ!

PIEŅEM LĒMUMU!  RĪKOJIES!

DOMĀ ZAĻI! DARI ZAĻI!

  Priecājamies par skolēniem, kuri paši ierosina savākt atkritumus un rūpējas par to, lai arī jūras piekraste un zaļā zona būtu tīra no gružiem!
Ja ir vēlēšanās, viss top iespējams! Malači!

 

 Izvēloties piemērotus otrreiz izmantojamus materiālus, skolēni izveidojuši interesantas un noderīgas radošās spēles,
kuras ļoti labi var pielietot gan starpbrīžos, gan mājās. Prieks par radošajām idejām!

Vides izvērtējums 2020./2021.m.g. Skatīt šeit

Putras diena

16.oktobrī skolā notika tradicionālā Putras diena. Skolēniem tika piedāvātas trīs veidu putras: auzu pārslu biezputra ar banāniem, kartupeļu biezputra ar putraimiem un griķu biezputra.

Degustējot katrā klasē tika noteikta garšīgākā biezputra. Par visgaršīgāko tika atzīta griķu biezputra ( nobalsoja 7 klases), otra garšīgākā- kartupeļu biezputra ar putraimiem jeb tautā saukta arī par bukstiņbiezputru( nobalsoja 3 klases). Divas klases savu balsi atdeva par auzu pārslu biezputru ar banāniem. Liels paldies saimniecēm par biezputru gatavošanu!

Jāatzīst, ka skolēniem patīk šis izgaršošanas process, degustējot dažādu veidu biezputras. Priecājamies, ka bērni arī saviem vecākiem lūdz pagatavot kādu no nogaršotajām biezputrām. 

  

 

Liepājas Ezerkrasta sākumskolai  atkal  Zaļais Karogs!

 

        Jau 16 gadus mūsu skola darbojas Ekoskolu programmā, un lepojamies, ka jau 16. gadu esam ieguvuši Zaļo karogu!

       Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Programmas pamatā ir vienkāršas un brīvi pieejamas vides pārvaldes sistēmas izveide visā skolas dzīvē. Ekoskola ir programma, kas veicina izpratni par vidi, saistot to ar daudziem mācību priekšmetiem, veido personisko attieksmi un iesaista apkārtējo sabiedrību. Programma stimulē bērnus un jauniešus uz aktīvu līdzdalību skolas dzīvē, lai nodrošinātu vides aizsardzības pasākumu ieviešanu, audzina dzīvot saskaņā ar vidi, apzināties sevi kā vides sastāvdaļu. Vides pārvaldes sistēmas pamatā ir septiņi elementi-skolas vides novērtējums, rīcības plāns, pārraudzība un izvērtēšana, sasaiste ar mācību procesu, skolas un sabiedrības iesaistīšana, vides kodekss un Ekopadome. Katru gadu skolai ir jāizvēlas kāda no 10 tēmām (atkritumi, enerģija, ūdens, transports, pārtika, veselīgs dzīvesveids, skolas vide un apkārtne, mežs, klimata pārmaiņas, bioloģiskā daudzveidība), ar kuru tā pastiprināti strādā visu mācību gadu, iespēju robežās arī pie pārējām tēmām.

       Šīgada mūsu skolas galvenā tēma ir izvēlēta ‘’Veselīgs dzīvesveids’’.

       Zaļā karoga balvu saņem par sekmīgu līdzdalību programmas aktivitātēs un to prasību realizēšanu.

       Mēs mācāmies dzīvot zaļi, un skolēni aicina to darīt arī savās ģimenēs. Ekoskolu aktivitātēs skolēni mācās būt iejūtīgi, rūpīgi, taupīgi un saprātīgi, mācās rīkoties atbildīgi pret sevi, savu iedzīvi, apkārtējo vidi, kā arī mācās viens no otra. Pats svarīgākais ir skolēnu apziņas un attieksmes veidošana ne tikai attiecībā pret sevi, bet ,galvenokārt, pašiem pret sevi un citiem cilvēkiem.

     Ekoskola ne tikai izglīto, tā iedvesmo, iesaista un aizrauj, aktualizējot dažādus vides jautājumus. Mēs vēlamies, lai mūsu skolas skolēni izaugtu par veselīgi domājošiem cilvēkiem, kuriem rūp tas, kādā vidē viņi vēlas dzīvot, kādu personīgo ieguldījumu var dot katrs skolēns. Kā zinām, no katra  ir atkarīgs, kādu vēlamies redzēt savu apkārtni. Ja gribam, varam mainīt daudzas lietas!

Jaunais darba plāns 2020./2021.m.g. šeit


Nolikumu skatīt šeit.


1. No 14-18.janvārim – izlietoto bateriju vākšanas konkurss.

2. Janvāra EKO tēma- TRANSPORTS

  • Dažādu transporta modelīšu veidošana no otrreizējiem materiāliem
  • Zīmējumi par tēmu ‘’Dabai draudzīgs transports’’
  • Pasaka ‘’Laimīgās Pogas ceļojums’’

3. AS ”Latvijas Zaļais punkts” kopā ar partneriem sagādājis

interesantu un aizraujošu konkursu skolēniem- ”Zaļais restarts II”.

Laiks– 12.decembris-11.februāris

Mērķis– veicināt skolēnu zināšanas un izpratni par atkritumu

šķirošanas  nepieciešamību, resursu saudzīgu patēriņu un materiālu

otrreizēju izmantošanu.

Dalībnieki– 1.-9.kl. skolēni (individuāli, grupa vai klase)

Dalība– no izlietotā iepakojuma vai citiem savu laiku nokalpojušiem

materiāliem jārada jaunas, praktiski izmantojamas lietas.

Balvas– labāko un radošāko darbu autoriem paredzētas arī balvas

Parādīsim savu radošo fantāziju! Lai top interesantas lietas!

Paldies jau iepriekš par iesaistīšanos!

4. No 11. – 22.februārim skolā norisināsies makulatūras nodošanas

akcija  (lūgums makulatūru nest norādītajā laika posmā!)

No savāktās makulatūras pārstrādes procesā tiks izgatavotas olu

kastītes.

                                                       Lai mums veicas!


No 2018. gada 15. septembra līdz 11.novembrim norisinājās Latvijas skolu jaunatnes foto konkurss ’’Mana zeme dzimtā”. Tā laikā vispārizglītojošo skolu skolēni no 1.-12.klasei tika iesaistīti radošās fotografēšanas aktivitātēs. Skolēni tika aicināti izmantot savu fotoaparātu vai mobilo tālruni ar fotokameru un iemūžināt sev apkārt esošo Latvijas skaistumu, kultūru un tradīcijas.

            Katrs dalībnieks vienu savu labāko foto līdz 31.oktobrim ievietoja projekta mājas lapā www.manazemeskaista.lv.  Visas fotogrāfijas bija publiski pieejamas un apskatāmas mājas lapas apmeklētājiem.

             Konkursa laikā mājas lapas skatītājiem līdz 11.novembrim bija iespēja nobalsot par labāko attēlu. Konkursa rezultātu apkopošana un rezultātu nodošana skolām notika līdz 26.novembrim.

            Attēli, kuri saņēma visvairāk balsis, tiks izgatavoti kā foto gleznas un nogādātas skolās. Noslēgumā labāko darbu autori saņems balvas un skolas iegūs dāvanā foto gleznas izstādīšanai skolas telpās.

           No Ezerkrasta sākumskolas 7 labākie darbi tiks izgatavoti un izstādīti 2019.gada pavasarī. Pirms skola saņems šīs fotogleznas kā dāvinājumu, tiks  veidota  arī “Kopistāde”, lai darbus varētu apskatīt arī plašāka sabiedrības daļa.


18.oktobrī skolā norisinājās Putras diena. Skolēniem tika piedāvātas 3 veidu putras- auzu pārslu, kukurūzas un prosas biezputras. Vislabāk bērniem garšoja auzu pārslu biezputra, ierindojoties 1.vietā (par šo biezputru nobalsoja 7 klases). 4 klases nobalsoja par kukurūzas biezputru, bet prosas biezputra bija favorīte tikai vienā klasē.

Paldies saimniecēm par gatavošanu, bet skolēniem – par degustāciju un balsošanu!


Turpinās veselīga dzīvesveida mēnesis gan ar vingrošanu, gan ar eksperimentiem, lai pārbaudītu zobu tīrīšanas nepieciešamību. Vēl izstrādājam savas maltītes piedāvājumu! Priecājamies par plašo dalību EKO pasākumos skolā. Paldies!


Aprīlis tiek aizvadīts EKO tēmā: veselīgs dzīvesveids. Viena no aktivitātēm: sportošana mācību stundu laikā vai starpbrīžos katru dienu. Skolēni izveidoja mācību video filmu, kurā vingro un mudina to darīt arī skolas biedriem. Filmiņu varat noskatīties šeit


Bez nosaukuma


Mūsu skolā īstenojam dažādas aktivitātes, lai atzīmētu Pasaules ūdens dienu! 

29541001_1671128186286337_228995269537038336_o


Veicām aptauju, lai noskaidrotu, kā skolēni no 1. – 4. klasei nokļūst līdz Liepājas Ezerkrasta sākumskolai. Lai uzzinātu rezultātus, spied šeit.

Attēlu rezultāti vaicājumam “car cartoon”


Skolā janvāris aizritēja zem eko programmas tēmas transports. Klašu grupas veidoja dažādus transportlīdzekļu modelīšus – sākot no tādiem, kuri rada daudz izmešus ekosistēmai, līdz tādiem, kas ir videi draudzīgi.

27901475_1628108067255016_2016261656_o

Par pamatu modelīšiem skolēni ir izmantojuši otrreiz lietojamus materiālus, piemēram, pet pudeles, korķīšus, kartona kastes u.c.

27901051_1628108047255018_59600551_o

Būsim atbildīgi par mūsu ekosistēmu!


Ir zināmi makulatūras vākšanas rezultāti. Spied šeit. Paldies par aktīvu līdzdarbošanos.

23468142_1539017722830718_1033746422_o


Šogad Rīcības dienas aizvadījām klimata pārmaiņu zīmē.

Skatījāmies informatīvu filmu par klimata izmaiņām un pārrunājām, to ko varam mainīt savā ikdienā, lai samazinātu siltumnīcas efektu. Veidojām informatīvus bukletus ar ieteikumiem kā saudzēt vidi.

IMG_3999[1]

Ikgadējā Putras dienā izbaudījām, ko nozīmē būt veģetārietim – pusdienās nobaudot kartupeļu putraimu biezputru un dārzeņu salātus.

Mājturības stundās skolēni veidoja ļoti skaistus radošus darbus no otrreiz izmantojamiem materiāliem. “Piešķir lietām otru dzīvi”


 Rīcību dienas ietvaros skolēni jau tradicionāli piedalījās Putras dienas aktivitātē, kad degustējām un noteicām gardāko putru. Šogad uzvarēja vienlīdz gardās kukurūzas putraimu biezputra un četru graudu pārslu putra ar zemenēm. Otrā vietā atstājot, auzu pārslu biezputru ar žāvētām aprikozēm. Šogad novērojām, ka daudz skolēnu kaut sākumā nepārliecinoši, bet pēc degustācijas atzina, ka putras ir gardas un tās ēdīs arī mājās. Lai labi garšo!

putras


 Makulatūras-vākšana


 R_½c_½bas dienas-1


Septembra izskaņā skolā norisinājās dabas materiālu ekspozīcija „Latvju  zīmes” par godu Miķeļdienai. Šajā izstādē varēja apskatīt 1. un 2. klašu veidotos darbiņus. Klašu kolektīvi, iesaistot vecākus un radus, ļoti radoši izmantojuši prasmes un sagatavojuši neatkārtojamus darinājumus. Paldies!

IMG_3942[1]


Mūsu skolā 28. septembrī aizritēja ūdens patēriņa mērīšanas diena. Skolas jaunāko klašu plūsmas aktīvi visas dienas garumā mērīja litros notecināto ūdens daudzumu. Skolēni bija sajūsmināti piedaloties šajā aktivitātē.

22251355_1506356909430133_1371808592_o


22.maijā notika skolas Eopadomes sapulce. Sapulcē tika izvērtēts darbs , kas tika veikts visa gada garumā. Darbošanās projektā ‘’Ēdam atbildīgi’’ bija jauns izaicinājums gan skolēniem, gan pedagogiem. Visa gada garumā notika aktivitātes, kas lika mums aizdomāties par pārtikas atkritumu lielo daudzumu, kas veidojas no neapēstām pusdienu porcijām, par iespējām izmantot vietēju un sezonālu pārtiku.

Skolēni ierosināja nākošajā gadā Ekopadomē no katras klases iesaistīt vairāk skolēnu. Tāpat tika uzsvērts, ka tēma ’’Pārtika ‘’ ir ļoti svarīga un  iesāktajam darbam arī turpmāk jāvērš zināma uzmanība. Ekopadomes darbs šajā gadā tika novērtēts ar vērtējumu – ļoti labi.

 29. maijā ar atpūtas pasākumu Kalētos noslēdzās mūsu skolas vides aktīvistu darba izvērtējums. Tradicionāli gada beigās tiek apkopoti rezultāti un noskaidroti čaklākie vides aktīvisti. Aktīvākie skolēni šajā gadā bija piedalījušies 15 un vairāk aktivitātēs, tādējādi sakrājot gana daudz žetonu.

  Atpūtas pasākumā skolēni iepazinās ar Kalētu vēsturiskajām vietām, apmeklēja lauku sētu, vārīja skābeņu zupu no vietējiem produktiem, risināja uzdevumus par dzīvniekiem dabā un atpūtās, spēlējot bumbu.


“Sēkla, stādiņš, zaļumiņš, mūsu galdā cienastiņš”.

13.maijā ar pasākumu “Sēkla, stādiņš, zaļumiņš, mūsu galdā cienastiņš” noslēdzās mūsu projekta ‘’Ēdam atbildīgi” darbs visa gada garumā. Šim pasākumam gatavojāmies ar īpašu uzdevumu katrai klasei –  izaudzēt dažādus garšaugus un lapu dārzeņus , ko uzsākām marta beigās un aprīļa sākumā.  Katra klase izlozēja augu ,ko audzēs. Klasē uz palodzes tika veidots mazais dārziņš, skolēni paši rūpējās par laistīšanu, rušināšanu. Izzinājām, kur un kā var pielietot šo augu. Mācījāmies rūpēties par augiem, priecāties par panākumiem, veikt pētījumus. Rezultātā katra klase izveidoja plakātu, kurā parādīja, kas paveikts garšaugu audzēšanas procesā.

   Rezultāts ne vienmēr paredzams. Ne visās kastītēs augi auga atbilstoši cerētajam. Gadījās arī pārsteigumi.  Turpināsim rūpēties līdz mācību gada beigām. Nogaršosim, pievienojot pusdienu ēdienam skolā.

    Pasākumā bija dažādas aktivitātes, kuru organizēšanā un atbalstīšanā iesaistījās arī vecāki. Paldies vecākiem par atbalstu un līdzdarbošanos!

   Skolēni veica dažādus uzdevumus 13 darbnīcās –  garšu detektīva uzdevumus, nosakot garšaugu nosaukumu, atpazina dažādas sēklas, stāstīja , kas nepieciešams, lai pagatavotu veselīgu zupu, mācījās pagatavot veselīgu putru brokastīm, degustēja pašceptās maizes un veselīgos našķus, gatavoja sviestmaizes ar zaļumiem un citus interesantus uzdevumus. Noslēgumā izsolē tika iegādāti 8 ķirbju stādiņi, kuru īpašnieki apņēmās vasarā izaudzēt garšīgus ķirbjus.


Marta mēneša ekotēmas – ŪDENS ietvaros skolēniem bija iespēja izzināt un iepazīties ar ūdens pielietojumu sadzīvē, pārtikas ražošanā un apriti dabā.

22. martā visā pasaulē un arī Latvijā tika atzīmēta Ūdens diena. Mēs šajā dienā vairāk vērsām uzmanību mūsu ieradumiem ūdens pielietojumā, tā taupīšanā. Katrs skolēns varēja izveidot savu ūdens lāsīti, kurā ierakstīt, cik daudz tieši viņš ūdeni patērē vienā dienā.

   Skolēni piedalījās arī krustvārdu mīklas risināšanā un pārtikas produktu izpētē. Interesanti bija izpētīt, kuru  pārtikas produktu sastāvā ir ūdens.


Nedēļas garumā skolēniem bija iespēja iepazīt un izzināt dažādus jautājumus saistībā ar pārtiku. Tika pētīts, svērts, skaitīts un secināts par dažādiem pārtikas produktiem. Daudzās klasēs skolēni darbojās praktiski un paši pagatavoja veselīgus un garšīgus ēdienus no vietējiem produktiem. Spied šeit. Talkā nāca arī vecāki un uztura speciālists, kuri sniedza  jaunas atziņas par ēdienu pagatavošanu un pārtikas produktiem. Spied šeit. Skolēniem šajā nedēļā bija iespēja izpētīt arī vecāku iesniegtās atbildes uz anketu  jautājumiem par pārtikas izmantošanu un ieradumiem mājsaimniecībās. Spied šeit.

  Rezultātā skolēni izvērtēja un ieteica dažādus risinājumus pārtikas atkritumu samazināšanai. Katra skolēna un katras ģimenes veikums ir vērsts uz to, lai mūsu izvēle labvēlīgi ietekmētu vidi, mūsu veselību un novērstu klimata straujās pārmaiņas. Spied šeit.


Projektu nedēļa

20. – 24. februāris

Latvijā audzēti dārzeņi un augļi. – 1.a

Latvijā audzēts – veselīgi apēsts. -1.b

Ēšanas paradumi un ēdienu pārpalikumi 1.c klasē

Uztura piramīda – veselīgā un mūsu. – 2.a

Mūsu ēšanas paradumi. – 2.b

Mūsu ēšanas paradumi. – 2.c

Garās pārtikas ķēdes. – 3.a

Kas ir pusfabrikāts un cik daudz tas tiek izmantots manā ģimenē? – 3.b

Mūsu izvēles  ietekme uz veselību un klimatu. – 3.c

 Augu daudzveidība. Bioloģiski audzēti dārzeņi mūsu uzturā. – 4.a

 Ēdu vietēju un sezonālu. – 4.b

Vietējā un ievestā pārtika. – 4.c

Uzturs skaitļos. – 4.d


No 13. Līdz 17. februārim visi skolas skolēni iesaistījās aktivitātē “Iepriecini pavāru! Izēd šķīvi tukšu!’’.

  Esam novērojuši, ka ne vienmēr skolēni pagaršo un apēd pusdienās piedāvāto ēdienu. Tāpēc šajā nedēļā izskanēja aicinājums novērtēt un atbildīgi izturēties pret pagatavoto ēdienu, censties mazināt pārtikas atlikumus, kas vairo pārtikas atkritumus. Katrā klasē skolēni ar īpašām uzlīmēm vai atzīmēm norādīja par izēsto šķīvi. Rezultātus atzīmēja kopējā tabulā.

IMG_4135

  Nedēļas gaitā tika pārrunāts un atzīmēts, cik svarīgi ir skolēnam ēst pusdienas, kas dod mums enerģiju mācību darbam un citām aktivitātēm.

  Apkopojot rezultātus sapratām, ka vēl nevaram būt apmierināti, jo skaitliski daudz porciju nonāk pārtikas atkritumos. Arī projektu nedēļā turpināsim analizēt un veidot priekšlikumus situācijas uzlabošanai.


Ziemassvētku gaidīšanas laiks un gada nogale nav iedomājama bez īpašās piparkūku smaržas. Pēdējās 1.semestra noslēguma dienas vairākās klasēs aizritēja īpaši darbīgi – tika gatavotas gardas piparkūkas, pēc tam interesanti izgreznotas.

Skolēni izvērtēja dažādas piparkūku mīklas, izpētīja to sastāvu un centās izvēlēties tās, kuras pagatavotas neizmantojot palmu eļļu. Jaunie konditori dalījās pieredzē, kā piparkūku mīklas tiek pagatavotas mājās, kādas sastāvdaļas nepieciešamas. Arī skolotāji šogad piedāvāja savas receptes un dalījās pieredzē, kā pagatavot visgardākās piparkūkas no pašmāju izejvielām.


     Ik dienas uz mūsu skolas pusdienu galda ir garšīgs ēdiens, kura pagatavošanā ir izmantoti Latvijā audzēti produkti. Bet vai zinām, kur un kā tie audzēti? Cik daudz darba nepieciešams , lai tie nonāktu līdz mums? Rast atbildes uz šiem jautājumiem ir arī projekta “’Ēdam atbildīgi”’ viens no uzdevumiem. Lai atbildētu uz šiem jautājumiem, mūsu skolas EKo padome devās ekskursijā uz zemnieku saimniecību ”’Dirnēni”’, kas atrodas Nīcas novadā, apmēram 30 km no Liepājas .

    Skolēniem bija interesanti iepazīties ar plašo saimniecību, apskatīt, kādu tehniku izmanto mūsdienās lauksaimniecībā, apraudzīt gotiņas, mazos teliņus un cūciņas, novērtēt, cik lieli ir kartupeļu krājumi un kā notiek to sagatavošana ēdnīcām.

     Pēc redzētā skolēniem bija daudz interesantu jautājumu, ko viņi uzdeva zemniekiem. Daudzi skolēni izteica vēlmi vēlreiz paviesoties šajā saimniecībā, jo redzētais bija interesants un daudziem pilsētniekiem neierasts.


22. novembrī mūsu skolā pirmo klašu skolēniem notika īpašas mācību stundas, kurās Vides speciāliste Dace Liepniece pastāstīja par atkritumu šķirošanas nepieciešamību mūsu ikdienā. Skolēni praktiski mācījās, kā pareizi jāšķiro atkritumi, uzzināja , kāpēc tas jādara un kādas var būt sekas, ja mēs to nedarīsim. Mazie pirmklasnieki prata atbildēt uz sarežģītiem jautājumiem un dalījās savā pieredzē – atkritumu šķirošanā mājās.

  Šajā mācību gadā īpašu uzmanību veltām pārtikas atkritumiem, to samazināšanai. Tāpēc tika pārrunāti jautājumi, kā rīkoties , lai bioloģisko atkritumu būtu pēc iespējas mazāk un kādas ir šo atkritumu izmantošanas iespējas.

   Priecājamies, ka mūsu skolēni ir zinoši un atbildīgi vides saudzēšanā.


Ar rezultātiem iepazīstieties šeit..

Attēlu rezultāti vaicājumam “makulatūra”


Rīcības dienas šogad Ezerkrasta sākumskolā bija veltītas mūsu patēriņa paradumu izvērtēšanai un vietēju un sezonālu produktu izvēlei mūsu ikdienā. Tās aizritēja ar aktīvu darbošanos klasēs, piedaloties arī skolēnu vecākiem.

  Rīcības dienu moto – “Novērtē Latvijas lielāko ogu – ķirbi”. Jau iepriekš veicām aptauju, lai noskaidrotu, cik iecienīts ir ķirbis un ķirbju ēdieni skolēnu vidū. Vairāk kā puse skolēnu šajā aptaujā apstiprināja, ka ķirbju ēdieni ir garšīgi. Nedēļas garumā katrā klasē skolēni degustēja dažādus ķirbju ēdienus, dalījās ar ēdienu receptēm, izveidoja savas ķirbju ēdienu grāmatiņas. Tika nogaršota arī svaigi spiesta ķirbju sula un svaigi ķirbju salāti. Skolēni to novērtēja kā garšīgu un veselīgu ēdienu. Arī skolēniem pusdienās piedāvātās ķirbju pankūkas skolēni atzina par ļoti gardām un izteica vēlēšanos tādas baudīt biežāk.

  Projekta ‘’Ēdam atbildīgi” uzdevums ir veidot atbildīgu pārtikas patēriņu mūsu sabiedrībā, veicināt izpratni par pārtikas ietekmi uz apkārtējo pasauli. Tāpēc Rīcības dienās mācījāmies, ka mūsu pašu vietējie un sezonālie produkti var būt veselīgi izmantojami bez speciālu resursu  piesaistes.  Vairāk lasiet šeit


Rīcības dienas ir laba iespēja uzsākt vienu no Ekoskolu galvenajiem uzdevumiem – sabiedrības iesaistīšanu un izglītošanu. Kopā vieglāk, tādēļ Rīcības dienas notiek vienlaicīgi visā Latvijā vienas nedēļas laikā – šogad no 7. līdz 13. novembrim.

untitled

Šogad Rīcības dienas ir veltītas gada jubilejai kopš ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu pieņemšanas. Šie 17 mērķi iekļauj vides aizsardzību, nabadzības mazināšanu un citas tēmas, kas izvirzītas par prioritāti pasaules attīstībai līdz 2030. gadam.

   Bieži var likties, ka pasaulē joprojām pastāvošais bads un nabadzība vai lietusmežu izciršana ir tālas problēmas, kas nav mums aktuālas un kuras nevaram ietekmēt. Tomēr izrādās, ka daudzas no šīm lietām ir cieši saistītas ar mūsu ikdienu. Piemēram: Lietusmežu galvenais izciršanas iemesls ir lopkopība un lopbarības ražošana – tajā skaitā, lai nodrošinātu arvien pieaugošo un neilgtspējīgi augsto gaļas patēriņu Eiropā.

  Indonēzijā un Malaizijā lietusmežus izcērt, lai audzētu palmu eļļu – kuru šobrīd izmanto ap 50% mūsu lietoto pārtikas produktu.

  Baltijas jūra, tāpat kā daudzas citas, cieš no piesārņojuma, ko rada jūrā ienestais pārmērīgi lietotais mēslojums no lauksaimniecības zemēm.

  Klimata pārmaiņas, ko rada mūsu fosilajā enerģijā balstītie enerģijas, pārtikas un transporta ieradumi, rada ilgstošus sausuma periodus un pārtikas trūkumu daudzos pasaules reģionos. Pasaule ir kļuvusi mazāka kā jebkad, taču ikdienā to joprojām nepamanām.

  Jāatceras, ka mēs varam ietekmēt pasauli ne tikai sliktā, bet arī labā veidā – mazināt klimata pārmaiņas, mazināt ūdens un gaisa piesārņojumu, mazināt bioloģiskās daudzveidības izzušanu pašu mājās un pasaules mērogā.


Atzīmējot Pasaules Pārtikas dienu, skolēniem bija iespēja piedalīties ar savu reklāmas zīmējumu par ģimenē biežāk gatavoto gardumu no pašmāju produktiem.

img_3844

Skolēni izveidoja interesantus zīmējumus, kuri reklamēja gan gardus salātus, veselīgus dzērienus, cepumus, keksiņus, ruletes, zupas, pankūkas un citus gardumus. Svarīgākais, ka katrs ēdiens tika pagatavots no pašu dārzā izaudzētajiem vai vietējā tirgū pirktajiem produktiem.


Oktobra ekotēma – veselīgs dzīvesveids  – noslēdzās ar tradicionālo Putras dienu, kura notika 20. oktobrī.  Šogad tika piedāvātas degustēšanai 3 dažādas biezputras – četru graudu pārslu biezputra, kviešu pārslu biezputra un miežu putraimu biezputra ar ķirbi.

img_3846

Katrā klasē tika veikts balsojums par gardāko putru, bet pie EKO sienas bija redzams, ka kopējā balsojumā gardākās putras nosaukumu šajā gadā saņēma četru graudu pārslu biezputra. Skolēni atzina, ka putras ir gardas un veselīgas, un arī mājās tās ir iecienītas.


Pēc ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas iniciatīvas 16. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules pārtikas diena. Tās mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par pārtikas pieejamību visā pasaulē un stiprināt solidaritāti cīņā pret badu.

842 miljoni

cilvēku pasaulē cieš no nepietiekama uztura. Kopš 1992. gada hroniskā bada skarto iedzīvotāju skaits samazinājies par 17%.

162 miljoniem

pasaules bērnu ir kavēta augšana hroniska bada dēļ.

2 miljardus

pasaules iedzīvotāju skar “slēptais bads” jeb vitamīnu un minerālvielu trūkums organismā.

Pārtikas patēriņš

84,84 eiro – tādi ir izdevumi par pārtiku un bezalkoholiskajiem dzērieniem vidēji uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī.

Vairāk informācija šeit.


Ezerkrasta sākumskola – videi draudzīga skola, kura savā darbībā ievēro

savas skolas Vides kodeksa noteikumus.

Mūsu moto – mainies pats, maini apkārtni, maini pasauli!

Audzēts Latvijā, apēsts Latvijā, Latvijā audzēts – veselīgi apēsts!

  1. Seko produktu sastāvdaļām!
  2. Izvērtē savas ēšanas spējas! Nepērc neko lieku!
  3. Iepriecini pavāru! Izēd šķīvi tukšu!
  4. Izvēlies videi draudzīgus pārtikas iepakojumus!
  5. Palīdzi savam organismam! 
  6. Galvenais ādas “ienaidnieks” ir cukurs.

  1.  

Septembra ekotēma “Mežs” noslēdzās ar interesantu un plašākai sabiedrībai skatāmu izstādi “Mežs ienāk pilsētā” mūsu skolas pagalmā. Katra klase izvēlējās veidot meža iemītniekus no dažādiem dabas materiāliem. Mūs priecēja zaķi, lācēni, pūces, ežuki, meža labie gariņi, brīnišķīgas sēnes, čaklas skudriņas un citi meža dzīvnieki.

img_3833

   Ekostundās skolēni tuvāk iepazinās ar dažādu meža iemītnieku savstarpējo saistību, dzīvi mežā un dabas aizsardzību.


Lai katrs skolēns izprastu un varētu piedalīties EKO programmas tēmu iepazīšanā, šajā mācību gadā esam ieviesuši EKO tēmu aktualizēšanu  un izzināšanu klases stundās. Tas nozīmē, ka viena no mēneša klases stundām tiks veltīta tieši mēneša EKO tēmas dziļākai izpētei. Piemēram, septembra EKO tēmas – MEŽS- ietvaros piedāvājam izvēlēties šādus tematus: Meža iemītnieki, Meža veltes un atpūta mežā, No sēklas līdz kokam, no koka līdz papīram, Cilvēks un mežs, Meža apsaimniekošana un mežizstrāde vai citu klases audzinātāja izvēlētu tēmu. Par aktīvu darbu klases stundā, skolēns varēs saņemt EKO žetonu.

Attēlu rezultāti vaicājumam “ezerkrasta sākumskola”


“Ēdam atbildīgi’’ ir globālās izglītības projekts, kas apvieno 550 Ekoskolas deviņās Eiropas Savienības valstīs.

    Šajā mācību gadā 50 Latvijas skolas piedalās projektā “Ēdam atbildīgi’’. Arī mūsu skola ir uzsākusi darbību šajā projektā. Mēs mācīsimies, kā mūsu ēšanas paradumi ietekmē pasauli, kādi ir izaicinājumi pārtikas patēriņā un kādi ir risinājumi situācijas uzlabošanai.

edam-atbildigi-1

   Svarīgi, lai katrs cilvēks padomātu par jautājumiem, kas ir būtiski globālām pārmaiņām – ko mēs ēdam, cik daudz mēs ēdam, cik daudz pārtikas mēs izmetam atkritumos, kā mūsu pārtiku ražo un kam mēs par to maksājam.


Esam gandarīti un lepni par saņemto Zaļo karogu jau 12. gadu! Priecājamies, ka varam būt to 125 Latvijas izglītības iestāžu vidū, kuri šajā gadā saņem Zaļo karogu. Tas ir apliecinājums veiksmīgi īstenotajai vides izglītībai mūsu skolā.

Attēlu rezultāti vaicājumam “zaļais karogs eko”

Arī 2016./2017. mācību gadā tikpat centīgi risināsim vides aizsardzības jautājumus, cilvēku atbildīgas rīcības un izpratnes iedzīvināšanu mūsu ikdienā. Lai visiem, kopā darbojoties,  mums izdodas veikt nozīmīgus un vērtīgus darbus!


25. maijā vides aktīvistu pulciņš un 15 skolēni, kuri bija piedalījušies nolietoto elektropreču nodošanā un ar ģimenes palīdzību nodevuši vairāk kā 80 kg, varēja apmeklēt zinātkāres centru “Zili Brīnumi.” Skolēni ar lielu interesi eksperimentēja, pētīja un pārbaudīja, kā darbojas dažādi fizikas likumi ar pavisam vienkāršām un interesantām ierīcēm. Paldies visiem, kuri piedalījās EKO skolas vides aktivitātēs!


Katra mācību gada beigās uz saviem padarītajiem darbiem atskatās arī skolas Ekopadome.

18. maijā uz sapulci bija pulcējušies Ekopadomes dalībnieki, lai izvērtētu padarīto, apspriestu, kas ir izdevies šajā gadā, ko varam uzlabot turpmākajā darbā. Arī skolēni izteica savus priekšlikumus. Padarītais šajā gadā vienbalsīgi tika novērtēts ar vērtējumu – ļoti labi.

Ekopadomes skolēni saņēma pateicības par atbildīgu darbu. Ir noskaidroti arī šā mācību gada vides aktīvisti, kuri piedalīsies noslēguma pasākumā 25. maijā. Šogad aktīvāko skaitā ierindojās 13 skolēni, kuri bija piedalījušies 15 un vairāk aktivitātēs.


Caur smaržīgi saplaukušajiem koku zariem pie stiprākas vēja pūsmas joprojām varam saklausīt skolēnu darināto vēju zvanu savdabīgās skaņas. Lai noskaidrotu, kuri vēju zvani ir interesantākie, skanīgākie un savdabīgākie, skolēni veica balsojumu. Noskaidrojām 3 populārākos darinājumus.

IMG_3319

Paldies visiem, kuri mūsu apkārtni veidoja neparastāku!


Sadarbojoties pirmsskolas izglītības iestādēm “Dzintariņš” un “Kāpēcītis” (kas pretendē uz ekoskolu nosaukumu) un Ezerkrasta sākumskolu, ir tapusi izstāde “Otrā dzīve”. Tā ir skatāma gan skolas zālē, gan skolas teritorijā.

IMG_3323

Izlietotam iepakojumam, lietām, kas ir nokalpojušas, šeit ir rasts cits pielietojums. Plastmasas trauciņi, pudeles un citi materiāli ir pārtapuši rotaļlietās, spēlēs, sporta inventārā un vēja zvanos.

Izstādi aicinājām apmeklēt, novērtēt un nobalsot par interesantākajiem darbiņiem ne tikai mūsu skolas skolēnus un vecākus, bet arī pirmsskolas iestāžu audzēkņus un viņu vecākus.


Zemes dienu plaši atzīmē kopš 2009. gada visā pasaulē. Šīs dienas popularizēšanā piedalās jau 175 valstis, tajā skaitā arī Latvija.

IMG_3288

Šajā dienā izskan aicinājums aizdomāties, ko mums katram nozīmē dzīvot uz planētas, kas vienīgā ir radīta cilvēku eksistencei, kāda ir tās dabiskā vide un ko, mēs , cilvēki esam izmainījuši radīdami labas un netik labas lietas. Mūsu domas ir vērstas uz to, lai mēs saudzīgi izturētos pret visu dzīvo uz šīs zaļās planētas.

Katra klase veidoja pārdomu un vēlējumu ziedu, ko veltām mūsu Zemei šajā dienā.


Gaidot pavasara iestāšanos un domājot par Lieldienām, vides pulciņa skolēni nodarbībās sagatavoja zaļos rotājumus.

Tika sagatavoti trauciņi ar zemi un iesēti miežu graudi. Jau pēc nedēļas zaļojošie trauciņi priecēja skolēnus. Tagad ar tiem rotājam skolas gaiteni. Skolēni ir iemācījušies, kā  Lieldienas arī savās mājās sagaidīt ar interesantiem, pašu audzētiem rotājumiem.


CILVĒKS VISMAZĀK NOVĒRTĒ TO, KAS IR VISSVARĪGĀKAIS UN PASTĀV IT KĀ PATS NO SEVIS. ARĪ ŪDENS IR VIENA NO ŠĪM LIETĀM.

JAU KOPŠ 1993.GADA  22. MARTĀ DAUDZĀS VALSTĪS TIEK ATZĪMĒTA

PASAULES ŪDENS DIENA.

LATVIJĀ TO ATZĪMĒJAM KOPŠ 1996. GADA.

ŠĪS DIENAS MĒRĶIS IR PIEVĒRST UZMANĪBU ŪDENS NOZĪMEI MŪSU KATRA DZĪVĒ, ŪDENS RESURSU TAUPĪŠANAI UN SAGLABĀŠANAI NĀKAMAJĀM PAAUDZĒM.

LATVIJĀ VARAM LEPOTIES AR LABAS KVALITĀTES UN PIETIEKOŠĀ DAUDZUMĀ ESOŠO DZERAMO ŪDENI, KĀ ARĪ LIELISKIEM MINERĀLŪDEŅU RESURSIEM.

ZEMES IEDZĪVOTĀJU STRAUJAIS PIEAUGUMS PRASA KRASI PALIELINĀT NE TIKAI PĀRTIKAS RESURSUS, BET ARĪ NODROŠINĀJUMU AR ŪDENS RESURSIEM. PASAULES DABAS FONDS, BALSTOTIES UZ SAVIEM PĒTĪJUMIEM BRĪDINA, KA CILVĒCEI VAR RASTIES PROBLĒMAS ARĪ AR DZERAMO ŪDENI.


22. martā mūsu skolā viesojās EKO padomes studenti no Liepājas Universitātes, kā arī viesstudents Muhammed Hasan Abdullahi no Nigērijas. Šī tikšanās bija veltīta tēmai ŪDENS, jo tieši 22. martā visā pasaulē atzīmē Starptautisko Ūdens dienu. Skolēni ar interesi uzklausīja studenta stāstījumu par savu dzimto zemi Nigēriju. Skolēniem liels pārsteigums bija uzzināt, ka tālajā Āfrikā lietus līst tikai 3 mēnešus gadā, un tādēļ ūdens tiek savākts un īpaši taupīts. Sarunas nobeigumā skolēni varēja uzdot savus jautājumus  ciemiņam no Nigērijas, un to bija ļoti daudz.

Pie tam skolēni varēja izmantot savas angļu valodas zināšanas, un daudzi skolēni  jautājumus uzdeva angļu valodā.


Ir noslēgusies projektu nedēļa, kuras tēma šajā gadā bija “Enerģija mūsu ikdienā”‘. Katra klase enerģiski ķērās klāt izaicinājumam – iepazīt enerģijas veidus, saprast, kā veidojas un darbojas enerģijas, kā iespējams izmantot to cilvēces labā. Skolēni nonāca pie secinājuma, ka enerģija ir jātaupa, jo tā ir samērā dārgs resurss, tās iegūšanā tiek izmantoti dažādi dabas resursi. Svarīgi bija atcerēties, ka, izmantojot elektroenerģiju, ir jāatceras par drošību. To palīdzēja labāk saprast un izskaidrot “Sadales tīklu” pārstāvis, kurš skolēnus iepazīstināja ar elektrodrošību, atgādināja, kā rīkoties bīstamās situācijās.

Strādājot pie projekta, skolēni skatījās filmas un videomateriālus par enerģijas veidiem, zīmēja, veidoja kolāžas, plakātus, meklēja un apkopoja materiālus par atsevišķām tēmām, devās uz muzeju iepazīties ar senākajiem gaismas enerģijas avotiem – svecēm, to pagatavošanu.


No 29. februāŗa līdz 11. martam mūsu skolā būs atkal iespēja nodot makulatūru. Pirmajā vākšanas kārtā esam savākuši 10t 618 kg. Ļoti ceram, ka izdosies sasniegt pagājušā gada rezultātu – 16 t, tāpēc priecāsimies par iesaistīšanos makulatūras vākšanā.

Bateriju nodošana turpināsies līdz maija beigām. Esam saņēmuši ziņu, ka nolietotās elektropreces no mūsu skolas tiks pieņemtas aprīļa beigās vai maija sākumā. Laiku precizēs, tad arī ziņošu. Šajā sakarā vēlos informēt, ka arī no uzņēmumiem ir iespēja nodot nolietotās un norakstītās elektropreces, līdzi dodot uzņēmumā sastādīto aktu, kurš tiek nodots “Zaļajai jostai”‘. “Zaļā josta” savukārt vēlāk uzņēmumam atgriež pieņemšanas aktu. Paldies par līdzdalību!


Šī mēneša tēma “Enerģija”. Projektu nedēļā skolēni pēta, kā enerģiju iegūstam, izmantojam un patērējam savā ikdienā.

Untitled


10. februārī mūsu skolas “Enerģijas vienības “‘skolēniem bija iespēja piedalīties balvas saņemšanas pasākumā Rīgā TC Plaza. Katram dalībniekam tika dota iespēja izbaudīt braucienu ar elektrokartingu, vēlāk piedalīties arī sacensībās.


Lasiet Kursas Laiks 3.februāra Nr. 14 – tēma- Ekoskolās māca taupīt dabas resursus


KUSTĒŠANĀS, SPORTA AKTIVITĀTES DABĀ, VINGROŠANA – TAS VISS IR NEPIECIEŠAMS, LAI MĒS IEVĒROTU VESELĪGU DZĪVESVEIDU.

Janvārī ziema mūs palutināja tikai dažas nedēļas, bet ar to pietika, lai skolēni varētu no sirds baudīt ziemas priekus ne tikai kopā ar ģimeni, bet arī ar draugiem skolas pagalmā. Dažādas jautras sacensības ar ragaviņām, pikošanās prieks un sniega figūras bija vērojamas mūsu skolas pagalmā. Par sportisko aktivitāšu un veselīga dzīvesveida popularizēšanu, izveidojot zīmējumu vai kolāžu, bija iespējams saņemt žetonu. Ar skolēnu darbiņiem varēja iepazīties arī pārējie skolēni un skolas viesi. Skatieties skolas mājas lapas galerijā.


Par ziemas atnākšanu ar baltām sniega kupenām īpaši priecājas bērni. Sals pāri ūdenstilpēm ir pārklājis ledus vākus. Dzīvniekiem dabā ir iestājies īsts pārbaudījuma laiks. Tāpēc cilvēka pienākums šajā grūtajā laikā ir palīdzēt dzīvniekiem, īpaši putniem.

Vides pulciņa skolēni skolas pagalmā kokos izlika barotavas putniem. Skolēni ir apņēmības pilni ik dienas rūpēties par to, lai barotavā būtu ēdamais putniņiem. Skolēni aicina ikvienu rīkoties līdzīgi un uzsākt putnu barošanu ziemas laikā. Atgādinām, ka uzsāktais darbiņš būs jāveic līdz martam. Būsim atbildīgi! Palīdzēsim mūsu mazajiem dabas draugiem!


Mudinot jaunatni saudzīgi izmantot enerģiju un dabas resursus, trešdien, 16.decembrī, Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5.vidusskolā norisinājās pasākums “Liepājas skolu Enerģijas diena”, kurā skolēni prezentēja savus darbus, kas iesniegti konkursam “EURONET 50/50 MAX”. Konkursā Ezerkrasta sākumskola ieguva 2.vietu un Goda balvu – braucienu ar elektrokartingu. 

Lai piedalītos konkursā, skolēni bija izstrādājuši dažādus darbus, kas bija veltīti tēmām par resursu (ūdens, enerģijas) ekonomiju skolā un sadzīvē, atkritumu daudzumu samazināšanu un klimata pārmaiņu riskiem. Vairāk lasīt šeit.


Ir noslēgusies makulatūras vākšanas konkursa 1. kārta mūsu skolā. Esam apzinīgi un centīgi ņēmuši līdzdalību šajā pasākumā. Mūsu šā brīža veikums – savākti 9290 kg makulatūras. Tas ir labs rādītājs, jo esam savākuši par apmēram 2 tonnas vairāk nekā pagājušā gada 1. kārtā.

Untitled

Tāpēc liels paldies jāsaka visām ģimenēm, kuras ar mazākiem un lielākiem saiņiem ieradās mūsu skolā, atbalstīja un organizēja makulatūras vākšanu. Paldies!


Saistībā ar dalību projektā EURONET 50/50 MAX,skola ir pieteikusies uz “Enerģijas vienību konkursu”. Skolā ir izveidota “enerģijas vienība”, kurā darbojas vides pulciņa skolēni un EKO padomes skolēni. Gatavojoties konkursam izstrādājām materiālus par tēmām – resursu (enerģijas, ūdens) ekonomija skolā un sadzīvē; atkritumu daudzuma samazināšana; klimata pārmaiņu riski. Materiālus esam nodevuši izvērtēšanai konkursa žūrijai. Ar skolēnu paveikto var iepazīties arī pārējie skolas skolēni, darbinieki un viesi, jo materiālus rādīsim mūsu skolas informatīvajā videocentrā, kā arī iepazīsimies ar to klašu stundās. 


Rīcības dienas notika nedēļas garumā, no 2. līdz 8. novembrim un gan Latvijā, gan pasaulē tika veltītas svarīgākajam šī gada vides aizsardzības notikumam – ANO klimata pārmaiņu konferencei.

Kampaņas mērķis ir parādīt skolu jauniešiem un apkārtējai sabiedrībai, kā iespējams iesaistīties globālās problēmas risināšanā ar vietēja mēroga Rīcībām. 113 izglītības iestādes Latvijā bija sagatavojušas dažādas aktivitātes – radošās darbnīcas, zibakcijas, informējošus pasākumus, ar kurām pievērsa uzmanību klimata pārmaiņām un demonstrēja to cēloņu saikni ar mūsu dzīvesveidu un ikdienas izvēlēm.

Arī mūsu skola pievienojās šiem pasākumiem. Pasākuma afišu var redzēt uzspiežot šeit.Sadarbībā ar Liepājas universitātes studentiem 2. novembrī gatavojām iepirkuma maisiņus no nolietotiem T- krekliem. Skolēni radoši un ar interesi izgatavoja iepirkuma maisiņus, kurus turpmāk varēs praktiski izmantot. 5. novembrī skolā radošajās darbnīcās izgatavojām dažādas spēles un rotaļlietas, kuras iespējams izmantot gan skolā starpbrīžos, gan brīvajā laikā pēc stundām. Skolēni izgatavoja spēles, kuras var spēlēt arī ģimenes lokā. Šajā dienā arī studenti apmeklēja mūsu skolu un darbojās kopīgi ar 1.b un 4.a klasi. Kopīgā sadarbībā tapa interesantas spēles.


15. oktobrī mūsu skolā notika tradicionālā Putras diena.
Skolēni ar nepacietību gaida šo dienu, kad galdā tiks celtas dažādas putras , un atkal kāda iegūs gardākās putras titulu. Šogad degustējām kukurūzas, prosas un auzu pārslu putras. Katra klase balsojot noteica savā klasē gardāko putru. Kopējos rezultātus vērojām, kad klašu balsošanas rezultāti tika apkopoti. Gardākās putras titulu šogad ieguva auzu pārslu putra. Katrā klasē arī tika pārrunāts, kāpēc putras ēst ir veselīgi, kāpēc veselīga dzīvesveida pamatā ir nepieciešama pareiza ēdienkartes izvēle.

 Katrs skolēns arī individuāli varēja piedalīties konkursā – meklēt ticējumus par putru  vārīšanas un ēšanas paradumiem un pabeigt dotos ticējumus.


Oktobra mēneša EKO tēma – skolas vide un apkārtne.
Katrs skolēns ikdienas šķērso skolas teritoriju. Bet vai zinām un pazīstam augus, kas aug mūsu skolas teritorijā? Un vai zinām, kas mūs priecē un pārsteidz rudenī?
Tāds ir šī mēneša galvenais uzdevums – iepazīt tuvāk  skolas teritorijā augošos augus  un noskaidrot, ko interesantu zinām par tiem. Katrai klasei bija jāveic uzdevums – jāatrod skolas teritorijā atzīmētie 9 augi. 

Skolēni , izmantojot norādes, devās iepazīt augus. Dažām skolēnu grupām šis uzdevums šķita viegls, bet ar atsevišķu augu noteikšanu  uzreiz tik viegli nevedās. Rezultātā skolēni ar interesi  veica šo uzdevumu. Tagad , domājams, ikviens skolēns zina, kurā vietā mūsu skolas teritorijā aug sarkanais ozols un ar ko tas atšķiras no parastā ozola.


Septembra EKO tēmas “‘Transports”‘ ietvaros šogad skolas pagalmā veidojām transportu līdzekļu izstādi no dārzeņiem, augļiem un citām rudens dabas veltēm. Katra klase veidoja savu, izlozes kārtībā izvēlētu transporta līdzekli, piemēram, riteni, vieglo automobili, kravas auto, kuģi, vilcienu vai lidmašīnu. Lieliskos darbus apbrīnoja gan vecāki, gan skolēni un arī skolas viesi. Tos novērtēja arī tuvāko bērnudārzu mazuļi. Paldies visiem par atsaucību šo darbu tapšanā!

IMG_7615

Vairāk bildes skatīt šeit.


Septembris ir rudens ražas mēnesis. Šajā mēnesī tradicionāli skolēni veido dažādus interesantus darbiņus no rudens dārzeņiem un augļiem. Šogad godā cēlām ābolu, veidojot izstādi “Rudens  dārza karalis – ābols”.  

12033629_1006969752689103_1779559630_n

Piedalījāmies arī pilsētas pasākumā “Ābolu balle Kungu ielas kvartālā”.  Izstādē piedalījās 39 interesantākie mūsu skolas skolēnu darbi. Izstādes apmeklētājiem bija iespēja balsot un noteikt darbiņu, kurš saņem apmeklētāju simpātijas. Visvairāk balsu saņēma Rēzijas Esteres Mazkalniņas (3.d kl.), Valtera Olupa (1.c kl.) un Martina Mahta (3.b kl.) darbi. Šie skolēni saņēma diplomus. Apsveicam!


Šogad centīgi piedalījāmies pirmo reizi izsludinātajā nolietotās elektrotehnikas vākšanas un nodošanas konkursā. Konkurss notika  divās kārtās. Kopā savācām un nodevām 4t un 575 kg. Rezultātā ieguvām 2. vietu!

11209__55127db32009f.jpg

Par lielo aktivitāti, par atsaucību liels paldies  jāsaka tieši ģimenēm. Par nopelnītajiem punktiem mums bija iespēja izvēlēties balvas. 4.c klases skolnieks Arturs Virdzinieks, kurš nodeva 340 kg nolietoto elektropreču, saņēma dāvanu karti 10 eiro apmērā. Savukārt skolēni, kuri nodeva 100 kg un vairāk, 50 – 100 kg un 30 – 50 kg,  saņēma atbilstošas balvas no izdevniecības Zvaigzne ABC. Visu dalībnieku saraksts aplūkojams, uzspiežot šeit.


„Zaļā josta” ir Latvijas uzņēmums, kurš rūpējas par tīru Latviju un atbildīgu uzņēmējdarbību tajā, īsteno vides izglītības pasākumus. Katru mācību gadu uzņēmums izsludina konkursus makulatūras un bateriju vākšanā. Mūsu skola aktīvi iesaistās šajos konkursos.

Daugavas_stadions_3

Mācību gadam noslēdzoties, ir tapuši zināmi kopējie rezultāti. Makulatūras vākšanas konkursā pavisam iesaistījās 378 izglītības iestādes. Mūsu skola savāca un nodeva 16t 187 kg makulatūras, ierindojāmies 45. vietā. Bateriju vākšanas konkursā piedalījās 322 izglītības iestādes. Mēs ierindojāmies 93. vietā, savācot 234 kg bateriju.


Par čaklu strādāšanu visa gada garumā, vides aktīvisti saņēma īpašu balvu – došanos interesantā un izzinošā pārgājienā pa Liepājas pludmali un piejūras takām. Skolēniem bija iespēja ne tikai baudīt jūras īpašo smaržu un saules siltumu, bet arī piedalīties dažādās aktivitātēs un spēlēs.

Skolēniem bija jāliek lietā savas zināšanas un jāatjauno izdzisušais teksts, jāprot noteikt ,kas atrodas lādītē, jāatrod radošs risinājums, kā izmantot atradumu no jūras krasta, jāprot atrast noteiktas sugas koki. Visi skolēni aktīvi iesaistījās uzdevumu veikšanā, jo ikviens ir zinošs vides aktīvists.


25. maijā notika EKO padomes gada noslēguma sapulce. Sapulcē piedalījās klašu EKO padomes skolēni,  skolas direktore, skolas pedagogi, skolas saimnieks, skolas dārzniece, ārpusskolas darba organizatore, kā arī vecāku padomes pārstāve L. Krēsliņa, ēdināšanas firmas pārstāve M. Lāce, Liepājas Universitātes dabas zinātņu katedras pasniedzēja L. Karule, Domes vides nodaļas speciālistes Alda Damberga un Dace Liepniece un Liepājas Universitātes studenti.

Darba kārtībā tika sniegts gada tēmas “Veselīgs dzīvesveids” izvērtējums,  raksturota līdzdalība akcijās, konkursos un citos pasākumos Latvijas mērogā, EKO programmas tēmu sasaiste ar skolas dzīvi un žetonu sistēmas izvērtēšana . Pēc koordinatores S. Goldmanes ziņojuma sapulces dalībnieki izteica savu vērtējumu, sniedza ierosinājumus un atzinīgi novērtēja šajā gadā paveikto. Arī skolēni izteica savu viedokli. Kopumā padarītais darbs tika novērtēts ar vērtējumu – ļoti labi.


Esam saņēmuši sveicienu no Latvijas ornitologu biedrības, kas gada sākumā bija izsludinājusi konkursu par putnu barotavas izgatavošanu no otrreizēji izmantojamiem materiāliem.

Screenshot_2015-02-26-13-45-47

Lepojamies!


Visa mācību gada garumā skolēniem bija iespēja aktīvi iesaistīties dažādās EKO skolas aktivitātēs. Tādu bija vairāk kā 15. Par paveiktajiem darbiņiem skolēni saņēma žetonus, bet par katriem 5 sakrātajiem žetoniem varēja saņemt zīmogu dienasgrāmatā.

Paldies Jums par ieguldīto darbu!


Šogad Ezerkrasta sākumskolas skolēni piedalījās vairākos Zaļās jostas izsludinātajos konkursos – bateriju, makulatūras un nolietoto elektropreču vākšanas konkursos.

download

Šogad novērojām ļoti lielu skolēnu un vecāku atsaucību. Šeit lielais paldies jāsaka visām tām ģimenēm, kas aktīvi atbalstīja mūsu skolu daudzajās aktivitātēs visa gada garumā.

download (1)
Rezultātā savācām 234 kg baterijas, 16187 kg makulatūras un 4575 kg nolietoto elektropreču. Pie tam elektropreču vākšanas konkursā izvirzījāmies 2. vietā Latvijā. Ar katru gadu mūsu rezultāti kļūst labāki. Tas nozīmē, ka attieksme pret vidi, tās saudzēšanu jau ir kļuvusi par saprotamu un atbildīgu rīcību mūsu ikdienas dzīvē. Veidojas paaudze, kas domā par savas rīcības sekām. Par to mēs varam būt gandarīti.

Skolotāja Sarmīte Goldmane!


 Skolā ienāk pavasaris.

Pērn, Liepājas pilsētas uzņēmēji apgleznoja glāzes Ziemassvētku pasākumā pie pilsētas mēra Ulda Seska kunga. Šobrīd tās rotā sākumskolas logu palodzes – tajās uzdīgusi EKO pulciņa bērnu sētā Lieldienu zālīte.

DSC_1715

Tas ir brīnišķīgs dekors skolas telpās.

DSC_1664

Paldies pilsētas uzņēmējiem par radošumu


Makulatūras daudzums līdz 5. martam.

1.A 6O9,5 kg
1.B 143,3 kg
1.C 191,5 kg
2.A 378,5 kg
2.B 12 kg
2.C  
2.D 102,3 kg
3.A 144,8 kg
3.B 368 kg
3.C 123 kg
4.A  
4.B 374,5 kg
4.C  
KOPĀ 2447,4 kg

Vācam makulatūru un elektropreces.

No 23. februāra līdz 13. martam atkal vāksim makulatūru,jo konkurss beigsies 16. martā. Šobrīd no 320 Latvijas skolām bijām ap 13. vietu. Maijā atkal skolā vāksim nolietotās elektropreces. Pirmajā kārtā savācām vairāk kā 2500 kg.

Paldies visiem, kuri iesaistās!


Es varu būt “zaļš”.

Latvijas Reģionu Televīzija “Re:TV” no šī gada marta demonstrēs raidījumu ciklu “Es varu būt zaļš”, kas informēs par iespējām dzīvot “zaļāk” un videi draudzīgāk. Lai veicinātu sabiedrības un īpaši jaunākās paaudzes interesi par vidi un vides aizsardzību, Re:TV komanda raidījumā aicina piedalīties skolēnus no visas Latvijas skolām.

Konkursa kārtībā tiks izvēlētas septiņas klases, kuru iesniegtās idejas raidījumu cikla veidotāji uzskatīs par videi vērtīgākajām un radošākajām. Idejai noteikti jābūt realizējamai.

Sākot ar šī gada martu, filmēšanas komanda dosies pie izraudzītajām septiņām klasēm, lai dokumentētu procesu, kā skolēni realizē savu ideju, kāds ir šīs idejas veiksmes stāsts un sagaidāmie rezultāti. Sižeti par katru klasi tiks atspoguļoti raidījuma cikla “Es varu būt zaļš” ietvaros, kanālā “Re:TV”.

Visas septiņas klases, kuras piedalīsies raidījumos ar savām idejām, saņems veicināšanas balvas. Savukārt pēdējā raidījumā, šī gada oktobrī, vides eksperti un projekta īstenotāji, noskatoties visus Re:TV komandas izveidotos sižetus, izvērtēs, kura ir bijusi veiksmīgākā, videi draudzīgākā un vērtīgākā idejas realizācija. Rezultātā viena klase saņems galveno pateicības balvu – apmaksātu braucienu un ekskursiju uz Ledus laikmeta centru Igaunijā līdz 33 personām.

Šobrīd izvērtējam iespēju piedalīties konkursā.  Līdz 13. februārim skolotājiem ir iespēja pieteikties ar savu klasi, norādot, kādu “labo darbu” ir iecerēts īstenot.

Sīkāka informācija pie skolotājas Sarmītes Goldmanes.


Gatavojam putnu barotavas.

Ornitoloģijas biedrība (LOB) izsludina konkursu, kurā ikvienu aicina sagatavot putnu barotavu no otrreiz izmantotiem materiāliem. Akcijas mērķis ir veicināt sabiedrības iesaisti putnu dzīvesveida un sugu iepazīšanā, veidojot videi draudzīgas, oriģinālas un radošas putnu barotavas no otrreiz izmantotiem materiāliem.

Lai piedalītos konkursā, nepieciešams :

  • Sagatavot barotavu no iepakojuma materiāliem un priekšmetiem, kas savu mūžu nokalpojuši.
  • Gatavā barotava jānofotografē un kopā ar barotavas pieteikuma anketu (atrodama www.lob.lv) jānosūta LOB līdz 28.februārim.

Lai noteiktu, kura ir labākā, tiks vērtēta barotavas funkcionalitāte, vizuālais noformējums un izmantotie materiāli. Papildu punktus saņems barotavas, kuras tiks izmantotas putnu barošanai. Vērtēšana notiks četrās vecuma grupās, un tiks noteikti katras grupas trīs labāko darbu autori. Balvās: dāvanu kartes no Motacilla.lv, bezmaksas ekskursijas, grāmatas, žurnāla “Putni dabā” komplekti u.c.

Ja ir kādi jautājumi, kā piedalīties šajā konkursā, varat droši jautāt skolotājai Sarmītei.

Par piedalīšanos skolēni varēs saņemt vides aktīvista žetonu.

Veiksmi konkursā!


Piedalies akcijā- “ Pabarosim putniņus ziemā”!

Ziemā, sniegā un salā, putniem nav viegli atrast barību. Barojot putnus, mēs radām apstākļus, kad
putniem ir vieglāk atrast barību. Putnu barošana arī piesaista putnus mājai vai dārzam un ļauj tos
iepazīt tuvāk.
Liepājas Ezerkrasta sākumskola piedāvā vecākiem kopā ar bērnu pagatavot barotavu putniņiem, kuru
tad arī piestiprinās skolas teritorijā un skolnieks varēs rūpēties par to , lai ēdiens būtu tajā un novērot
kādi putniņi atlido, kas viņiem labāk garšo, cik bieži viņi parādās. Tādā veidā skolnieks arī mācās,
izpēta un tur rūpi par k
Tomēr svarīgi atcerēties, ka mēs esam atbildīgi par to, ko pieradinām. Sākot putnus barot, tas jādara
regulāri, līdz pat pēdējiem sniegiem.
Laba barība ir tauki un speķis, saulespuķu sēklas un rieksti, piemēram, zemesrieksti, un kaltēti
augļi. Putniem garšo arī linsēklas, miežu putraimi, grūbas, prosa un citas sēklas un graudi.
Putnu barība nedrīkst būt sālīta, jo sāls ir putniem bīstama!
Barotavai jābūt tādai, lai putni varētu viegli piekļūt barībai – lai tā neapsnigtu un ieeja barotavā
netiktu aizputināta, un lai barību varētu viegli papildināt.

Leave a Reply